CY7C1370KV25-167BZI
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
CY7C1370KV25-167BZI
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 18Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : NoBL™
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : -
Supplier Device Package : 165-FBGA (13x15)
Memory Type : Volatile
Mfr : Infineon Technologies
Clock Frequency : 167 MHz
Voltage - Supply : 2.375V ~ 2.625V
Access Time : 3.4 ns
Package / Case : 165-LBGA
Memory Organization : 512K x 36
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : SRAM - Synchronous, SDR
Base Product Number : CY7C1370
Memory Format : SRAM
Description : IC SRAM 18MBIT PAR 165FBGA
Contact Now
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 18Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 165-FBGA (13x15)