STK12C68-5K55M
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
STK12C68-5K55M
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : 55ns
Supplier Device Package : 28-CDIP
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Cypress Semiconductor Corp
Memory Size : 64Kbit
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Access Time : 55 ns
Package / Case : 28-CDIP (0.300", 7.62mm)
Memory Organization : 8K x 8
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C (TA)