CY7C2268KV18-550BZC
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
CY7C2268KV18-550BZC
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 36Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : -
Supplier Device Package : 165-FBGA (13x15)
Memory Type : Volatile
Mfr : Infineon Technologies
Clock Frequency : 550 MHz
Voltage - Supply : 1.7V ~ 1.9V
Package / Case : 165-LBGA
Memory Organization : 2M x 18
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Technology : SRAM - Synchronous, DDR II+
Base Product Number : CY7C2268
Memory Format : SRAM
Description : IC SRAM 36MBIT PAR 165FBGA
Contact Now
SRAM - Synchronous, DDR II+ Memory IC 36Mbit Parallel 550 MHz 165-FBGA (13x15)