XMC7100D-F176K4160AA
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
XMC7100D-F176K4160AA
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 176-LQFP Exposed Pad
Number of I/O : 148
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 768K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, Ethernet, FIFO, I²C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 256K x 8
Program Memory Size : 4.063MB (4.063M x 8)
Oscillator Type : External, Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Dual-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : XMC7000
Supplier Device Package : 176-TEQFP (24x24)
Data Converters : A/D 64x12b SAR
Mfr : Infineon Technologies
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Speed : 100MHz, 250MHz