Z8F0412SJ020SG
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
Z8F0412SJ020SG
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 19
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 4KB (4K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : Encore!® XP®
Data Converters : -
Mfr : Zilog
Core Processor : eZ8
Speed : 20MHz
Base Product Number : Z8F0412
Description : IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
Contact Now
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH